VİNÇ KİRALAMADA GÜVENLİK

Vinç Kiralamada İş Güvenliği

Vinç Kiralamada İş Güvenliği

            Vinç kullanımı profesyonellik isteyen bir hizmettir. Tonlarca ağırlığındaki yüklerin taşınmasında bu araçlar oldukça etkilidir. Vinç ehliyeti ve vinci kullanan kişinin tecrübesi önemlidir. Bu nedenle iş güvenliği açısından alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. vinç kiralama işlemleri esnasında bu tedbirlerin de kontrol edilmesi gerekir.

 Teknik Açıdan Alınması Gereken Önlemler

 1- Halkalı zincir seçimine dikkat edilmelidir. Taşınacak yükün özelliklerine göre en doğru zincirin tercih edilmesi gerekir.

 2- Zinciri saran tanburların flanşlı olması gerekir. Flanşlar, tabura zincirin güvenli bir şekilde sarılmasında etkili rol oynar.

 3- Dayanıklı çelik halatlar tercih edilmelidir. Yükün özelliklerine göre halat kullanılmalıdır.

 4- Keskin olan köşelere ve halatın kopmasına neden olabilecek köşelere dikkat edilmelidir. Halat veya zincir kullanımında bu konu önemlidir.

 5- Tercih edilen kancalar ve zincirler, taşınacak yükün kapasitesinin üstünde olması gerekir.

 İşçi Güvenliği de Önemlidir

            Vinç sektöründe işçi güvenliği kategorisinde gerekli önlemler alınmalıdır. Baret kullanımı en önemli konulardan biridir. Vinç operatörü ve diğer işçiler mutlaka baret kullanmalıdır. Vinç çevresinde meydana gelebilecek zararlar önceden tespit edilmelidir. Yükün altında hiç bir zaman durmamak gerekir. Yükün doğru yöntemlerle kaldırılması ve taşınacak noktaya indirilmesi gerekir.

            Bu sektörde diğer önemli bir konu emniyet şerididir. Taşıma işlemi öncesinde taşıma işlemi yapılacak bölge emniyet şeridi ile çevrilmelidir. Trafik varsa, uyarı levhaları ihmal edilmemelidir. Vincin tonajına göre yük taşınmalıdır. Tonajın aşılması durumunda zincir kopabilir. Buna bağlı olarak ciddi kazalar meydana gelebilir.

 Diğer Güvenlik Önlemleri

            Vinçler her zaman için ehliyetli elemanlara teslim edilmelidir. Ehliyetli olmayanlar ve tecrübesi olmayan kişiler, ciddi kazalara neden olur. Vinç aracının bakımı da oldukça önemlidir. Gerekli bütün bakımlar düzenli bir şekilde takip edilmelidir. Olumsuz hava koşullarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Rüzgar, yağmur, kar ve benzeri etkenlere karşı önlem alınmalıdır. Vinç aracı ile yükün indirileceği araç belirli bir seviyede olmalıdır. Taşıma işlemi öncesinde yükün indirileceği yerde gerekli önlemler alınmalıdır. Monaray vinçlerde taşıma işlemi öncesinde, rayın çalışma kapasitesi ölçülmelidir. Mobil vinçlerde ise lastikler kontrol edilmelidir. Araç bakımı ve gerekli kontrollerin yapılması, problemsiz taşıma işlemi için önemlidir.

Posted in VİNÇ KİRALAMA ANKARA.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir